صافی Y نوعی از اتصالات صنعتی و لوله‌ای است که ذرات موجود در مایعات یا گاز عبور کننده از کانال اصلی را از طریق یک فیلتر جدا می‌کند. در زیر شما می‌توانید تصویر یک صافی Y را مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که پای فیلتر با زاویه مورب به لوله اصلی وصل می‌شود و به همین دلیل این نوع از فیلترها شبیه به حرف انگلیسی Y هستند.

تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۸
دسته بندی ها : مقالات
صافی

در صافی Y کیز ایران، یک عنصر صافی استوانه‌ای داخل پای صافی قرار می‌گیرد. این عنصر مواد و ذرات بزرگ را جدا می‌کند تا در دهانه فیلتر قرار گیرند و از جریان مایع جدا شوند. درپوش پای فیلتر صافی Y کیز ایران باید به طور دوره‌ای برداشته شده و مواد و کثیفی‌های جمع شده در فیلتر تمیز شود.

برخی از صافی‌های Y با سیستم‌هایی به نام شیرهای بلو آف (blow-off valves) همراه هستند. این سیستم‌ها عمل تمیز کردن را بسیار ساده‌تر انجام می‌دهند. در واقع شیرهای بلو آف به نحوی کار می‌کنند که نیاز برای کار دستی را به حداقل می‌رسانند.

صافی Y کیز ایران به محافظت از تجهیزات با ارزش درون سیستم‌های لوله‌کشی مانند پمپ‌ها، تله‌های بخار، تنظیم‌کننده‌ها و دستگاه‌های اندازه‌گیری کمک می‌کند، چرا که ممکن است این تجهیزات توسط آلاینده‌ها و ذرات اضافی موجود در مایعات آسیب ببینند.

صافی‌ Y کیز ایران کاربردهای مختلفی دارد و در برخی سیستم‌ها جزو اجزاء استاندارد و اصلی سیستم به حساب می‌آید. شکل به خصوص صافی Y کیز ایران، آن را برای تحمل فشارهای بسیار بالا ایده‌آل می‌سازد.

عملکرد صافی Y کیز ایران چگونه است؟

صافی‌ها یکی از مهمترین اجزاء سیستم‌های لوله‌کشی برای محافظت از تجهیزات در برابر آسیب‌های احتمالی ناشی از خاک و سایر ذرات هستند که ممکن است توسط جریان مایع داخل سیستم حمل شوند. در هنگام راه‌اندازی و شستشوی سیستم، صافی‌ها ممکن است به منظور حفاظت از پمپ‌ها در مقابل ضایعات ساختمانی که ممکن است در لوله باقی مانده باشد، در خلاف جریان آن‌ها قرار بگیرند. شکل زیر برخی از انواع صافی‌ها را نمایش می‌دهد.

صافی‌های دائمی معمولا در خلاف جریان شیرهای کنترل و تجهیزات مختلف نصب می‌شوند تا بتوانند از آن‌ها در برابر ذرات ایجاد شده در اثر خوردگی که درون مایع در حال جریان وجود دارند، حفاظت کنند.

پمپ‌های گریز از مرکز و رفت و برگشتی که سیالات دارای مواد جامد را پمپاژ می‌کنند، باید در خطوط مکش دارای صافی‌های دائمی باشند. مساحت آزاد چنین صافی‌هایی نباید از ۳ برابر سطح مقطع خط مکش کمتر باشد. محل نصب صافی‌های دائمی (بر خلاف صافی‌های موقتی که در اتصال فلنج نصب می‌شوند) نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

صافی Y کیز ایران به منظور جداسازی مواد خارجی از خطوط لوله‌کشی و همچنین حفاظت از پمپ‌ها، شیرها و دیگر تجهیزات مکانیکی طراحی شده است. این نوع از صافی‌ها معمولا برای تصفیه دوره‌ای استفاده می‌شوند، اما با وجود مساحت فیلتر بالا می‌توانند به منظور جداسازی ذرات نیز مورد استفاده قرار گیرند. صافی Y کیز ایران سطح پاکی را بهبود داده و عمر شیرها را نیز افزایش می‌دهد.

همچنین برای حفاظت از پمپ‌های گران‌قیمت، کنتورها و سایر تجهیزات سیستم‌های لوله‌کشی بسیار مناسب است. از این صافی برای آب، هوا، گاز، نفت، بخار و انواع مایعات دیگر استفاده کرد.

صافی Y کیز ایران می‌تواند به صورت افقی یا عمودی (جریان رو به پایین) نصب شود. این امر به صافی اجازه می‌دهد تا مواد اضافی را در پایین‌ترین نقطه خود جمع‌آوری کند.

صافی Y بیشتر در چه جاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

اگر به داخل یک پمپ گاز نگاه کنید، متوجه می‌شوید که در این پمپ‌ها بیشتر کار توسط صافی Y انجام می‌گیرد. در صنایع نفت و گاز، از بنزین گرفته تا نفت خام، از صافی‌های Y بزرگ استفاده‌های گسترده‌ای می‌شود. در پالایشگاه‌های نفتی از صافی‌های مختلفی به منظور دور نگه داشتن مواد مضر از پمپ‌ها استفاده می‌شود.

در موتورهای دیزلی در بین باک سوخت خودرو و پمپ سوخت، برای جلوگیری از گرفتگی ناشی از ناخالصی‌های دیزل، صافی Y مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین از این نوع از صافی‌ها می‌توان در دستگاه‌های تولید سوخت‌های زیستی استفاده کرد.

در عملیات‌های تولید مواد شیمیایی از فیلترهای مخصوص خطوط لوله مانند صافی Y استفاده می‌شود تا از پاک بودن محصول و همچنین تاثیر نگذاشتن مواد زاید بر تجهیزات سیستم اطمینان حاصل شود. به همین ترتیب، در صنایع آرایشی و بهداشتی با استفاده از صافی‌های مخصوص، توده‌های حل نشده نیمه جامد از محصول نهایی حذف می‌شوند.